pühapäev, 21. detsember 2008

7 suurepärast asja, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad

Eelmisel nädalal tõlkisin oma ajaveebis Doug Johnsoni artikli "7 rumalust, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad" ja süda jäi natuke valutama. Nii lihtne on ju viriseda ja kritiseerida, aga sellest pole mingit abi. Abi on toetusest, mõistmisest ja kiitusest. Õnneks avastasin, et süda oli vist valutama jäänud ka Dougil ja ta oli kirjutanud artikli "7 suurepärast asja, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad" (Seven brilliant things teachers do with technology) http://doug-johnson.squarespace.com/blue-skunk-blog/2008/12/12/seven-brilliant-things-teachers-do-with-technology.html. Järgnevalt kokkuvõte nendest positiivsetest mõtetest.

1. Toeta õpilaste tehnoloogiakasutust. Tehnoloogia võimendab seda, milles õpilased on andekad. Suurepärased õpetajad teavad, et head kirjutajad muutuvad paremateks kirjutajateks, head prantsuse keele rääkijad muutuvad paremateks rääkijateks, head matemaatika ülesannete lahendajad muutuvad paremateks ülesannete lahendajateks jne rakendades tehnoloogiat. Õpilaste jaoks ei ole tehnoloogia takistus vaid edasiviiv jõud. Suurepärased õpetajad on ka ise kogenud seda jõudu.

2. Kasuta ja leia loovalt vahendeid. On lausa uskumatu, kuidas osa õpetajaid on varustanud oma klassiruumi tehnoloogiaga. Tavaliselt ei ole seda tehtud kooli abil vaid õpetaja enda, fondide, vanemate, stipendiumite jne kaudu. Suurepäraste õpetajate klassiruumis on digifotokaid, dokumendikaameraid, arvuteid jne.

3. Kohtu vanematega pidevalt. Suurepärased õpetajad ei kohtu vanematega ainult lastevanemate koosolekul. Kasutades e-maili, kodulehekülgi, e-kooli, ajaveebe, wikisid ja telefonikõnesid saab õpetaja teha vanematest partnerid, kes on pidevalt kursis koolis toimuvaga. Nad vastavad vanemate e-mailidele. Vanemad tahavad olla kursis koolis toimuvaga, aga neil on vaja teada kuidas.

4. Luba õpilastel olla ühenduses maailmaga. Suurepärase õpetaja klassiruumil pole "seinu". Õpetaja saab aru, et homsetel kodanikel ja töötajatel on eelised, kui nad oskavad edukalt töötada koos teiste kultuuridega.

5. Võta vastu kaasõpilase roll. Üks intelligentse inimese tunnus on see, et ta tunnistab, kui ta midagi ei tea. Suurepärased õpetajad mitte ainult ei tunnista seda, et nad ei tunnegi täielikult tehnoloogiat vaid annavad oma suurepärastele õpilastele võimaluse õpetada neile midagi.

6. Kasuta õpilaste endi vahendeid. Suurepärased õpetajad teavad araabia vanasõna "Kaamelit on lihtsam juhtida sinna poole, kuhu ta läheb." Õpilased toovad aina rohkem kooli erinevaid tehnilisi vahendeid - mobiiltelefone, fotoaparaate, mänge, iPode, mp3 mängijaid, sülearvuteid jne. Suurepärane õpetaja teab, kuidas kasutada mobiiltelefone, et viia läbi küsitlusi, teha podcaste jne.

7. Rõõm avastamisest, uudsus, tehnoloogia haarab. See ei ole seotud tehnoloogiaga. See tähendab, et on tore teha lahedaid asju. Me tunneme endas last. Suurepärased õpetajad ei ole kunagi unustanud elamust, mida annab millegi laheda tegemine. Suurepärased õpetajad kasutavad tehnoloogia kaasahaaravat jõudu. Tehnoloogia ei ole lihtsalt üks lisavidin vaid midagi, mis toob avastamise, elevuse ja rõõmu klassiruumi.

neljapäev, 11. detsember 2008

7 rumalust, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad

Veebiavarustes ringi vaadates jäi mulle silma Doug Johnsoni artikkel "Seven stupid mistakes teachers make with technology" (Seitse rumalat viga, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad) Doug Johnson on Mankato Public School'i (USA, MN) meedia ja tehnoloogia direktor ning avaldanud hulga kirjutisi ja pidanud loenguid IT ja hariduse vallas. Oma mõtteid avaldab ta Sinise Skungi Blogis (Blue Skunk Blog) http://doug-johnson.squarespace.com/. Millised on aga siis Doug'i meelest need 7 rumalust? Järgnevalt kokkuvõte artiklist http://doug-johnson.squarespace.com/blue-skunk-blog/2008/12/5/seven-stupid-mistakes-teachers-make-with-technology.html.

1. Varukoopiate mitte tegemine. "Kas tõesti kaks koopiat minu failidest arvuti kõvakettal ei tähendagi varukoopiaid?" Kui õpetaja esimest korda kaotab oma hinnalised failid, murdub mu süda. Teisel korral, hästi, rumalus peakski põhjustama kannatusi.

2. Kooliarvuti kasutamine koduarvutina. Õpetajad, kes kasutavad kooli arvutit, et teha äri, töödelda oma laste pulmavideosid või saata maitsetuid nalju on rumalad. Õpetajad, kes võtavad arvuti koju ja lasevad oma lastel seal häkkida, on rumalad. Õpetajad, kes ei kasuta isiklikku arvutit isiklikeks asjadeks on ära teeninud häda ja viletsuse.

3. Õpilaste arvutikasutamist ei ole vaja jälgida. Interneti filtrid ei hoia lapsi eemal veebihädadest. 10% pornolehekülgedest on kättesaamatud igasugustele filtritele. Lisaks võivad õpilased saata solvavaid e-maile kasutades õpetaja aadressi või raisata lihtsalt aega.

4. Suhtlemine veebis on privaatne. Ikka juhtub, et saadetakse piinlikkust tekitavaid kirju ja sõnumeid. Aga kas sa tead, et on olemas direktoreid, kes lõbustavad end alluvate kirjade lugemisega. Kooli e-mailide avaldamist võivad vajadusel nõuda õiguskaitseorganid. Ka kustutatud e-mailid on kusagil alles. Kas brause ajaloo kustutamisest piisab? Tegelikult jääb järgi hulk teisi jälgi sellest, milliseid lehekülgi sa külastad. Sinu Facebook'i lehekülge vaatab kooli hoolekogu, direktor jne ja isegi kui autor on anonüümne, siis nad teavad, et see oled sina. Arvamus, et keegi ei näe, mida sa veebis teed, on rumalus.

5. Uusi tehnoloogiaid kasutades ei pea muutma õpetamisstiili. Lihtsalt piltide ja helide lisamine loengutele on rumalus. Uue tehnoloogia kasutuselevõtt muudab õpetaja ja õpilase rolle. Arvutit kasutav õpilane on nüüd sisu ekspert. Õpetaja rolliks on olla protsessi ekspert, kes küsib küsimusi: kust sa said infot; kuidas sa tead, et see on õige; miks on see oluline; kuidas sa saad oma teadmisi teistega jagada ja kuidas sa oma tehtud tööd hindad. Maailm on muutunud ja on suur rumalus seda mitte märgata.

6. Õpilaste arvutihuvi ignoreerimine. Lastele meeldib tehnoloogia. Rumalus on seda mitte ära kasutada.

7. Tehnoloogia läheb koolist ära. Lootus, et kõik läheb mööda, ei tööta enam, kuigi see on töötanud päris paljude pedagoogliste teooriate ja praktikate puhul. Tehnoloogia ei kao kuhugi. See ei ole ära kadunud pangandusest, meditsiinist, ärist, teadusest, põllumajandusest - mitte kusagilt ühiskonnas ja rumal on arvata vastupidist.


Sellised olid siis Doug Johnsoni mõtted. Ma pean ütlema, et tegelikult tunnen ma ennast puudutatuna, sest neid rumalusi olen ma ka ise teinud ja kahjuks vist ka jätkan nendega. Kohe tuleb meelde juhtum, kuidas kõik mu kallid failid olid salvestatud ainult mälupulgale ja ühel päeval oli see kõik kadunud. Päris palju aega ja vaeva kulus taastamisele jne jne. Nii et mina jätan kivi viskamata ja olen lihtsalt vaiksel moel Dougiga nõus.

teisipäev, 2. detsember 2008

Joonistame veebis

Olen ikka üritanud leida ja katsetada erinevaid programme, mis kooliellu sobivad. Seekord otsustasin abi paluda Gustav Adolfi Gümnaasiumi 8. c klassi õpilaste käest, et välja selgitada parim veebipõhine joonistusprogramm. Aega oli 45 minutit ja programme katsetamiseks umbes 40. Küsimus õpilastele oli lihtne - milline programm teile kõige rohkem meeldib. Põhjapanevaks järgnevat tulemust kindlasti pidada ei saa, aga päris huvitav on teada, milliseid programme eelistavad õpilased. Kõik programmid on veebipõhised ja seega ei vaja arvutisse installeerimist.
1. All My Magic (3 häält) http://www.allmymagic.com/wizcard/create
Lihtne programm, mille kasutamine palju juhendamist ei vaja. Lisaks joonistamisele saab lisada pildile lisaks igasuguseid efekte ja vidinaid.


2. ArtPad (5 häält) http://artpad.art.com/artpad/painter/
Väheste võimalustega programm, mis aga annab võimaluse joonistamise käiku aina uuesti ja uuesti vaadata.

3. Roxic (5 häält) http://roxik.com/pictaps/
Joonistamist on selles programmis üsna vähe. Joonistatud pildist luuakse film, mida saadab lõbus muusika.


4. Kerproof Studio (6 häält) http://www.kerpoof.com/create
Keskkonnas on lisaks joonistamisele võimalik teha filmi, kaarti jne. Joonistamine on lihtne ja kui alguses tundub, et värve on vähe, siis tegelikult saab paletil klõpsides erinevaid toone segada.


5. Queeky (9 häält) http://queeky.com/
Võimas programm, mis lubab ka koostööd. Võimalusi on väga palju.


6. Яndex (10 häält) http://cards.yandex.ru/kraski.xml
Venekeelne programm, mis särab, vilgub ja teeb tuju heaks. Hea on näha, et keel ei ole programmi kasutamisel õpilastele mingiks takistuseks.


7. Scribbler (15 häält) http://www.zefrank.com/scribbler/
Suur oli minu üllatus, kui võitjaks osutus see programm. Ei mingeid efekte ega värvidemerd. Alustades peab joonistama kujundi. Värvi ega joone laiust valida ei saa. Kui joonistus valmis, tuleb käivitada scribbler ja teie saamatust kritseldusest sünnib tõeline meistriteos. Katsetaga ja te näete, et kõigis meis on peidus kunstnik.

Veel programme katsetamiseks: http://www.allgraphicdesign.com/graphicsblog/2008/05/16/online-drawing-tools-free-online-painting-sketching-tools/