neljapäev, 16. detsember 2010

Millist ajaveebikeskkonda valida

Siiani olen ma olnud Blogger'i fänn ja natuke kokku puutunud ka Wordpressi võimalustega. Õpilastega olen kasutanud Blogger'it, sest see on lihtsam ja loogilisem. Kuid tundub, et on vaja leida midagi uut. Blogger nõuab aina rohkem isikliku info sisestamist registreerimisel. Kevadest küsitakse kasutajatelt telefoninumbrit ja seda ei saa kuidagi pidada turvaliseks. Wordpress on õpilaste jaoks natuke liiga keeruline. Järelikult tuleb leida mõni uus keskkond, mida saaks ajaveebina kasutada. Arvasin, et veeb on täis ajaveebikeskkondi, aga võta näpust. Blogger ja Wordpress on põhilised tegijad ja midagi muud on päris raske leida. Samuti on paljud keskkonnad tasulised või siis tegelikult ehitatud Wordpressi platvormile. Peale pikki katsetusi jäid sõelale 5 keskkonda. Tegin endale hindamismudeli ka, et saaks asjad järjekorda panna.
1. Konto sidumine mõne teise kontoga. Aina rohkem kasutust leidnud võimalus, mis teeb elu lihtsamaks. (max 1 punkt)
2. Kasutamise lihtsus. (max 3 punkt)
3. Postituste kategoriseerimine. (max 1 punkt)
4. Privaatsus, kas saab luua privaatset või grupiga jagatava ajaveebi. (max 1 punkt)
5. Piltide lisamine. (max 1 punkt)
6. Vistutamine. (max 1 punkt)
7. Kujunduse muutmine ja mallide mitmekesisus. (max 2 punkti)
8. Kas saab sama konto alla mitu ajaveebi luua. (max 1 punkt)
9. RSS võimalus, et õpetaja saaks vood kokku tõmmata. (max 1 punkt)

1. Bravejournal http://bravejournal.com/ (0+1+0+0+1+1+1+0+1=5 punkti)
Erinevate kontodega ei saa siduda. Bravejournal sisaldab tegelikult palju erinevaid teenuseid. Tasuta konto alt saab lisada ainutl 50 pilti. Videot vistutada sai. Keskkond oli suhteliselt keeruline. Kujundust saab küll muuta, kuid väga häirivad olid reklaamid lehel. Märksõnu ja kategooriaid luua ei saa. Segas ka see, et iga kord kui lisasin postitust, oli vaja sisestada ka kood.

2. Edicy http://www.edicy.com/ (0+1+0+0+1+1+2+0+1=6 punkti)
Tegelikult on tegemist kodulehe loomise vahend, aga kuna keskkond on eestikeelne, siis vääris uurimist. Kontot ei saa siduda teiste keskkondadega. Kuigi kõik menüüd on eestikeelsed, on ikkagi tegemist suhteliselt keerulise keskkonnaga, mille loogikaga peab harjuma. Postitusi ei saa kategoriseerida ega jagada grupiga.

3. Weebly http://www.weebly.com/ (0+1+1+0+1+1+2+1+1=8 punkti)
Weebly on Eestis väga hästi tuntud kodulehe loomise keskkond. Katsetasin seal blogi loomist ja täitsa head tulemused tulid. Ajaveebi saab luua kodulehe sisse. Olemas on ka kategoriseerimisvõimalus. Kahjuks ei saanud teha privaatset ajaveebi.

4. Kidblog http://kidblog.org/ (0+3+0+1+1+1+1+1+1=9 punkti)
Spetsiaalselt koolide jaoks loodud keskkond. On näha, et on kasutatud Wordpressi põhja, kuid seda on väga palju lihtsustatud. Klassi ja kontod õpilastele loob õpetaja. Vaikimisi on kõik nähtav ainult sisseloginud kasutajatele. Minu meelest sobib väga hästi algklassidele ja põhikooli algusesse.
5. Thoughts http://www.thoughts.com/ (1+2+0+1+1+1+2+0+1=9 punkti)
Tore, et kontot saab siduda Facebook ja Twitteri kontoga. Kahjuks ei olnud väga lihtsa keskkonnaga ja natuke võttis aega, et loogikast aru saada. Hea oli see, et iga postituse puhul saan ma määrata, kes seda näevad. Seega saab olla minu ajaveebis privaatseid ja avalikke postitusi. Pilte lisada ja vistutada sai. Luua saab ainult ühe ajaveebi. Kujundusi saab ka muuta.

Kokkuvõte
1. Ainult Thoughts lubas kontot siduda mõne teise.
2. Kasutamise lihtsus on alati subjektiivne, aga kõige lihtsama keskkonnana tundus mulle Kidblog.
3. Postituste kategoriseerimine on vajalik, kui postitusi on juba liiga palju. Seda võimaldas ainult Weebly keskkond.
4. Privaatsus on eriti oluline, kui tegemist on asjadega, mis kõigile nähtavad ei peaks olema. Kõige privaatsem oli Kidblog. Tore oli, et Thoughts võimaldas ka iga postituse puhul eraldi määrata, kes seda näeb
5. Piltide lisamisega said kõik keskkonnad hakkama. Bravejournalil oli 50 pildi piirang peal.
6. Vistutamata vist ei saa tänapäeval ükski keskkond hakkama. Kõik said punkti.
7. Kujunduse muutmine ja mallide mitmekesisus. Kõige vähem võimalusi pakkus siin Kidblog.
8. Weebly ja Kidblogi alla saab luua mitu ajaveebi.
9. RSS võimalus, et õpetaja saaks vood kokku tõmmata oli ka kõigil keskkondadel. Kidblogi puhul ei ole see muidugi oluline, sest kõik ajaveebid asuvadki üheskoos.

Toredat katsetamist!

1 kommentaar:

Hans ütles ...

Kas Sa Tumblr keskkonda ka oled uurinud? Seal peaks vähemalt registreerumine ja postitamine väga lihtne olema...