reede, 18. jaanuar 2013

Milline on kõige parem QR-koodi generaator?

QR(quick response - kiire vastus)-koodid on levinud igal pool. Tegemist on kahedimensioonilise vöötkoodiga, mis sisaldab endas infot. Info võib olla nii tekst kui link mõnele veebilehele. Nende lugemiseks on vaja mõnda kaameraga mobiilset seadet (iPAD, nutitelefon jne). Koolis saab QR-koode samuti kasutada väga erineval viisil. Kas teha mänge või jagad infot õpilastele. QR-koode võivad luua kõik huvilised ja nende loomiseks on olemas hulk veebipõhiseid keskkondi. Millist aga valida? Katsetasin üheksat erinevat keskkonda ja allpool on tulemused.
Hindamiskriteeriumid:
  1. Lihtsus (2 punkti)
  2. QR-koodi välimus (värvid, taustapildid) (1 punkt)
  3. Võimalus luua erineva suurusega QR-koode (1 punkt)
  4. Rohkem kui kolm erinevat failitüüpi allalaadimiseks (1 punkt)
  5. Lingist koodi tegemise võimalus ( 1 punkt)
  6. Tekstist koodi tegemise võimalus (1 punkt)
  7. Võimalus jälgida külastatavust ( 1 punkt)
  8. Venekeelse teksti kasutamise võimalus (1 punkt)
  9. Koodi saab lugeda internetiühenduseta (1 punkt)

Google http://goo.gl/ (1+0+0+0+1+0+1+0+0=3 punkti)
Tegelikult on tegemist aadressi lühendajaga, aga kui aadress on lühendatud, siis on võimalik kätte saada ka QR-kood. QR-kood on üsna pisike ja tavaline. Hea on see, et konto on seotud Google kontoga ja võimalik on hiljem jälgida, kui palju QR-koodi on kasutatud. Paraku ei saa sisestada teksti.


Kaywa http://qrcode.kaywa.com/ (1+0+0+0+1+1+0+1+1=5 punkti)
Selles keskkonnas saab sisse logimata teha ainult lingist koodi. Samas sisse logides on võimalik koodi teha ka tekstist ja telefoninumbrist. Konto on võimalik siduda Google, Facebooki ja Twitteri kontoga. Paraku on sisse logides enamus asju tasulised. QR-koode saab luua, kuid neid ei saa muuta ja kasutamist ei saa jälgida. Koodile antakse ka link, millega saab jagada koodi oma blogis näiteks. Koodi saab lugeda ka internetiühenduseta.


Invx http://invx.com/ (1+1+1+0+1+1+0+0+1=6 punkti)
Halva kujundusega lihtne keskkond, mis võimaldab teha sisse logimata QR ja Data Matrix koode. Teksti muutes on kohe näha, kuidas muutub ka kood. Saab valida ka värvi ja suurust. Koode salvestada ei saa. Koodi saab lugeda ka internetiühenduseta.Qurify http://www.qurify.com/en/ (2+0+1+0+0+1+0+1+1=6 punkti)
Lihtne keskkond, mis võimaldab sisestada teksti (202 sümbolit), ka venekeelset. Alguses segab veidi suurelt paremal pool olev reklaam, mis viib teise QR-koodi loomise keskkonda. Valmis tehakse väike pilt, mida saab sõbrale saata, printida või alla laadida png või jpg formaaids. Advanced režiimis saab muuta ka koodi suurust. Koodi on võimalik lugeda ka internetiühenduseta.


Esponce https://www.esponce.com/ (1+0+1+1+1+1+1+1+0=7 punkti)
Keskkond, mis lisaks koodide tegemisele lühendab ka pikki aadresse. Tasuta konto lubab teha lõputult koode, aga tasuta saab jälgida ainult kolme. Koode saab teha erinevatest allikatest, kuid värvi muuta ei saa.


Snap.vu http://snap.vu/ (2+0+0+1+1+1+1+1+0=7 punkti)
Keskkond, mis võimaldab koode luua ja neid siis ka jälgida. Andmeid saab kustutada ja alustada taasarvestamist. On võimalik ka tellida endale e-mailile teada, kui keegi külastas linki. Katsetasin seda, kuid kirja postkasti ei tulnud. Samas on keskkonnast näha, mis seade, mis kell külastas linki. Hea on ära seadistada ka oma ajavöönd. Siis on kellaaeg õige. Alla saab laadida jpg, png, eps ja pdf formaadis. Kokkuvõttes tundub see keskkond üsna lihtne ja sümpaatne, mida tahaks kasutada.


Visualead http://www.visualead.com/ (1+1+1+1+1+1+0+1+0=7 punkti)
QR-kood ei pruugigi olla igav ja must-valge. Võimalik on luua ka visuaalselt ilusaid koode. Visualead'i keskkonda peab tegema konto. Konto võib ühendada Facebook'i või Google kontoga. Olemas on ka hulk tasulisi võimalusi, mille hulka kuulub statistika jälgimine ja see, kas näidatakse lehe laadimisel reklaami või mitte. Õnneks lubab ka tasuta versioon teha lõpmatul arvul QR-koode ja neid ka pärast kätte saada. QR-koodi alla saab laadida erinevaid pilte, koodi saab luua veebilehtedest (eraldi on välja toodud veel mitmed keskkonnad) ja ka ise teksti sisestades. Teksti saab toimetada ja tekstile saab juurde lisada pilte. Alla laadides on võimalik RGB asemel valida ka CMYK, mis sobib trükkimiseks. QR code generator http://keremerkan.net/qr-code-and-2d-code-generator/ (1+1+1+1+1+1+0+1+1=8 punkti)
Spetsialistid peavad kõige paremaks just seda keskkonda. Sisselogimist pole, aga koode saab teha väga erinevaid ning erinevatest allikatest. On hulk seadeid, mille tähendusse ma ei süvenenud, kuid mis annavad kindlasti lisavõimalusi. Koodi saab kätte png, pdf, tiff, svg või eps formaadis. Eriti hea on see, et teksti sisetamisel koodiks, ei pea olema seade Internetis selle lugemiseks.


BeQRious http://app.beqrious.com/ (2+1+1+1+1+1+0+1+1=9 punkti)
Sümpaatne keskkond, kus koode saab teha kontot luues. Konto loomine on kerge, aga erinevate keskkondadega kontot siduda ei saa. Tore on see, et on võimalik luua erinevaid kaustu, kuhu koodid paigutada. Koode saab luua linkidest, tekstist, telefoninumbrist ja isegi pildist. Koodi luues saab valida, mis värvi on kood ja mis kujuga muster. Ka allalaadimisel on failitüüpide arv rikkalik (gif, jpg, png, pdf, svg, ps) ning saab eraldi valida faili suurust. Paraku ei võimalda tasuta konto jälgida, kes ja kui palju on koode vaadanud. Tegemist on aga siiski selle võistluse võitjaga.

Kommentaare ei ole: