pühapäev, 21. detsember 2008
7 suurepärast asja, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad
neljapäev, 11. detsember 2008
7 rumalust, mida õpetajad tehnoloogiat kasutades teevad
Sellised olid siis Doug Johnsoni mõtted. Ma pean ütlema, et tegelikult tunnen ma ennast puudutatuna, sest neid rumalusi olen ma ka ise teinud ja kahjuks vist ka jätkan nendega. Kohe tuleb meelde juhtum, kuidas kõik mu kallid failid olid salvestatud ainult mälupulgale ja ühel päeval oli see kõik kadunud. Päris palju aega ja vaeva kulus taastamisele jne jne. Nii et mina jätan kivi viskamata ja olen lihtsalt vaiksel moel Dougiga nõus.
teisipäev, 2. detsember 2008
Joonistame veebis

2. ArtPad (5 häält) http://artpad.art.com/artpad/painter/

3. Roxic (5 häält) http://roxik.com/pictaps/
Joonistamist on selles programmis üsna vähe. Joonistatud pildist luuakse film, mida saadab lõbus muusika.

4. Kerproof Studio (6 häält) http://www.kerpoof.com/create

5. Queeky (9 häält) http://queeky.com/
Võimas programm, mis lubab ka koostööd. Võimalusi on väga palju.

6. Яndex (10 häält) http://cards.yandex.ru/kraski.xml

7. Scribbler (15 häält) http://www.zefrank.com/scribbler/

kolmapäev, 26. november 2008
Eesti-Peibe translaator

reede, 21. november 2008
E-õppe keskkonnad
- autentimine
- info lisamine
- failide üleslaadimine
- suhtlemine, tagasiside
Järgnevalt mõned näited erinevatest e-õppe keskkondadest, mida õpetajad saavad tasuta kasutada.
VIKO http://viko.edu.ee/ on välja töötatud TLÜ Haridustehnoloogia keskuses. Esimene versioon toodi välja 2003. aastal. Tegemist on just üldhariduskoolile väga sobiva keskkonnaga, mis on lihtne ja meenutab veidi e-kooli. Õpetajad registreerib administraator. Õpilased registreeruvad ise ning õpetaja lisab õpilased kursusesele. Sisestada saab infot kursuse ja tundide kohta. Faile saavad üles laadida nii õpilased kui ka õpetajad. Suhtlemine käib enamasti foorumi kaudu. Tihti kasutavadki õpetajad VIKOt just faililaona, mis võimaldab õpilastele kiiresti materjale jagada.

IVA http://www.htk.tlu.ee/iva on samuti Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia keskuse ja informaatika osakonna koostöös valminud e-õppe keskkond, mida esitleti avalikkusele 2003. aastal. Arendajad peavad IVA tugevaks küljeks pedagoogilist kontseptsiooni, mis põhineb sotsiaalkonstruktivistlikul õppimiskäsitusel. Võibolla just seetõttu on IVA esmapilgul veidi arusaamatu ja ebaloogiline. Sellised mõisted nagu "raamaturiiul" või "teadmuspaja" on alguses võõrastavad. Kasutajad lisab kursusele administraator ning õigus sisu lisada on kõigil. Suhtlemine käib enamasti e-mailide kaudu.
Moodle http://portaal.e-uni.ee/moodle on üks enim kasutatavaid e-õppe keskkondi maailmas ja sai alguse 1999. aasta. Ka Eestis on koole, kus kasutatkse just Moodle'i keskkonda. Üheks põhjuseks on kindlasti see, et tegemist on vabavaralise õpikeskkonnaga, mis on tõlgitud ka eesti keelde. Samuti pakub Moodle väga palju erinevaid võimalusi ning on lihtne ja kompaktne.
WebCT http://portaal.e-uni.ee/webct6 on maailmas vast kõige tuntum e-õppe keskkond, mida esimest korda esitleti avalikkusele 1996. aastal. Kuna tegemist on tasulise keskkonnaga, siis üldhariduskoolides seda ei kasutatud. Kuid 2008. aastal osteti Eestis litsents 5 aastaks üld-, kutse- ja kõrgharidust andvatele koolidele. Seega on ka üldhariduskoolidel nüüd võimalik WebCT-d oma töösse rakendada.
Ning http://www.ning.com/ on veebiteenus, mis võimaldab luua sotsiaalset võrgustikku. Tegemist ei ole klassikalises mõttes e-õppe keskkonnaga. Keskkonna saab ise üles ehitada valides vajalikud vahendid (ajaveeb, foorum, fotod, kalender, jututuba jne).
Wikidest http://www.wikispaces.com/, http://pbwiki.com/, http://www.wetpaint.com/ ei räägita samuti kui e-õppe keskkondadest, kuid ometi saab neid edukalt selles funktsioonis kasutada. Olemas on autentimine, sisu ja failide lisamine ning täiesti võimalik on arendada diskussiooni. Tore on see, et näha on ka tegevuste ajalugu ning iga õppija panus. Wikide suur pluss on lihtsus ja sõltumatus.
Ajaveebe http://www.blogger.com, http://wordpress.com/ kasutatkse koolis päris palju. Tegemist on lihtsa võimalusega, kus õpilased saavad oma loodut avaldada ja õpetajad ülesandeid anda. Miinuseks on see, et ei saa üles laadida faile (välja arvatud pildid ja videod), kuid selle probleemi on nutikamad ära lahendanud sellega, et failid laetakse kuhugi veebi ja siis viidatakse neile.
Tegelikult võiks seda nimekirja lõputult jätkata. Ja tore ongi, et iga õpetaja võib valida just sellise e-õppe keskkonna, mis tema vajadusi kõige paremini täidab. Piiriks saab olla ainult meie kujutlusvõime piiratus.
kolmapäev, 12. november 2008
Vidinad ajaveebi, kodulehele, ...
Mõned näited:
Joonistage nagu Matisse
Jälgige UK ajalehtede esikülgi
Selgitage välja oma inglise keele tase
Lugege teadusuudiseid
Teisendage mõõtühikuid
Mängige Mahjongi
Otsige Google'ist
Lõpuks katsetasin ka ise ühe vidina tegemist. Selleks oli vaja Widgetbox'i keskkonda registreeruda. Võtsin juba ühe valmis HotPotatoes testi, mis veebis üleval ja tegin sellest vidina. Selline on tulemus:
reede, 7. november 2008
Tund klassis või tund arvutiklassis
reede, 31. oktoober 2008
neljapäev, 30. oktoober 2008
pühapäev, 26. oktoober 2008
Virtuaalne sõnade magnettahvel
laupäev, 25. oktoober 2008
Kuidas õppida sõnu?
- Familiarize - sõnade õppimine kaartide abil, kus ühel pool on võõrkeelne sõna ja teisel pool selgitus
- Learn - õppimine, kus tuleb sisestada õpitud sõnu
- Test - koosneb sõnade sisestamisest ja valikvasutustest, lõpus saab hinde
- Play Scatter - sõnad on paigutatud ekraanile laiali, sõna ja selle tähendus tuleb vedada üksteise peale
- Play Space Race - sõnad jooksevad mööda ekraani ja neid tuleb tõlkida kiiruse peale, laste lemmikmäng

kolmapäev, 15. oktoober 2008
Koolielu IKT infotund saksa keele õpetajatele 2
Videos räägivad Astrid Sildni ja Aime Jõesalu põhjalikult LiveOnline keskkonnast (http://dafnet.web2.0campus.net/, http://lion.web2.0campus.net/). Anneli Kesksaar tutvustab põgusalt ristsõnade tegemise vahendit Eclipse (http://www.eclipsecrossword.com/).
Koolielu IKT infotund saksa keele õpetajatele 1
neljapäev, 9. oktoober 2008
Mis on teksti taga?
Wordle (http://wordle.net/ ) on keskkond, mis sisestatud või kopeeritud tekstist teeb märksõnapilve. Märksõnapilves on võimalik muuta värve, fonti ja paigutust. Märksõnapilve saab välja printida ja salvestada. Mina kasutasin Print Screeni nuppu ja tulemus on järgmine. Kõige suurmalt on sõnad, mida on laulus kõige rohkem.


neljapäev, 2. oktoober 2008
Veebipõhiste pilditöötlusprogrammide võrdlus
Internetist võib leida palju pilditöötlusprogramme, mis ei vaja isegi registreerumist ja võimaldavad teha päris palju. Kuidas aga välja valida, millist programmi kasutada. Korraldasin ühe katse, kus valisin välja 10 veebipõhist pilditöötlusprogrammi, mis ei vajanud registreerumist ja püsitatisin lähetülesande.
Lähteülesanne:
- Pilti peab saama kärpida (1 punkt)
- Tavaliselt on võimalik pilte pöörata 90 või 180 kraadi. Punkti saavad need programmid, mis võimaldavad pöörata näiteks 10 kraadi (1 punkt).
- Pildi peale kirjutamine (1 punkt).
- Pildile juurde joonistamine (1 punkt).
- Kollaaži tegemine mitmest pildist (2 punkti).
- Raami lisamine (1 punkt).
- Erinevate efektide kasutamine (2 punkti).
- Salvestamine erinevatesse formaatidess (2 punkti).
Katse tulemus:
1. Picnik 10 punkti http://www.picnik.com/
Tuntud tegija, mida olen vist kõige rohkem kasutanud. Kujundus on väga ilus. Üllatusena on juures ka võimalus teha kollaaži, mis on küll eraldi funktsioonina.
Lihtne ja loogiline keskkond, kus on üllatavalt palju võimalusi. Fotot pöörata sai küll ainult 90 kraadi, kuid samas sai töötada kihtidega. Salvestamisel tekkis alguses probleeme. Tuli välja, et oli vaja lisada ka faililaiend (jpg). Salvestamine jpg, png.

Väga palju võimalusi, aga natuke aeglane. Huvitavalt oli lähenetud kollaažile. Kollaaž oli üksteise järel vahelduvad fotod, mida sai salvestada filmina. Salvestamine jpg, gif, png, bmp, mpg, swf.

Peaaegu kõik sai tehtud, aga erilist muljet ei jäänud. Pildile juurde joonistada ei saanud. Salvestamine jpg, png, pdf, gif ja ocr.

Veidi ebaloogiline ja vähe võimalusi pakkuv keskkond. Pöörata pilti sai ainult 90 kraadi, kollaaži teha ei saanud ja efekte oli vähe. Salvestamine jpg.

Veidi kummaliselt käituv keskkond. Töötlemisel muudetakse pildi kvaliteet halvemaks, mis ei mõjuta hiljem salvestamisel pildi kvaliteeti. Liikudes erinevate võimaluste vahel, korjas programm osad lisatud asjad ära. Juurde joonistada, kollaaži teha ja pöörata vähem kui 90 kraadi ei saanud. Salvestamine jpeg, gif, tiff, bmp, png.

Tüütult keeruline. Ma ei suutnud lõpuni aru saada, kuidas toimub pööramine kraadides. Samas oli keskkonnal palju võimalusi. Salvestamine jpg, fxo, png.

Juurde kirjutada ja joonistada ei saanud. Üldse oli programmis vähe võimalusi. Salvestamine jpeg, png, bmp, gif, tiff ja pdf.

Lihtne ja humoorikas keskkond, mis jäi paraku hätta pööramisega kraadides, juurde joonistamisega, kollaaži ja raamiga. Salvestamine jpeg.

Minimalistliku kujunduse ja väheste võimalustega keskkond. Pöörata kraadides, kirjutada, joonistada, teha kollaaži ja raami ei saanud. Olid ainult mõned efektid. Salvestamine jpeg, gif, png, bmp.

Lisalugemist:
http://mashable.com/2007/06/23/photography-toolbox/
http://www.10000words.net/2008/07/21-free-online-photo-editing-tools.html
http://labnol.blogspot.com/2006/06/online-photo-editors-compared-gifworks.html
neljapäev, 25. september 2008
Hindamismudelitest
Lähemalt saab hindamismudelitest lugeda Tiia Niggulise esitlusest:
reede, 19. september 2008
Koolielu koolitus "Pilditöötlus"
Tiigrihüppe Sihtasutus korraldas seose Koolielu ainekuude kampaaniaga arvutikoolituse "Pilditöötlus" Gustav Adolfi Gümnaasiumis. Oodatud olid kõik lasteaia-, algõpetuse- ja eripedagoogikaõpetajad. Koolitusel räägiti piltide jagamise keskkonnast Flickr http://flickr.com/ ja piltide töötlemise keskkonnas Picnik http://www.picnik.com/. Alljärgnevalt võite vaadata koolitusest videot.
reede, 12. september 2008
neljapäev, 11. september 2008
Kuidas leida nõela heinakuhjast?
http://www.sc.edu/beaufort/library/pages/bones/bones.shtml
http://www.searchenginehistory.com/#search-work
esmaspäev, 1. september 2008
Enne tööplaanide tegemist
Algõpetus
Väljaprintimiseks:
- Mõttekaardid (doc faile saab muuta). Õpetaja saab mõttekaarte enda jaoks sobivaks muuta ja välja printida
http://gotoscience.com/Graphic_Organizers.html#preview_graphic_organizer - Inglise keeles töölehed väljaprintimiseks
http://www.tlsbooks.com/ - Pildid väljaprintimiseks
http://www.edupics.com/ - Keelekümbluse materjalid on oma kvaliteedi tõttu paljude õpetajate lemmikud
http://www.kke.ee/index.php?lang=est&pages_ID=179&menus_ID=7&active_link_ID=47&mark=0
- Sebran - eesti keel, matemaatika 1. klass http://sebran.pbwiki.com/
- Gcompris - igasugused mängud 1.-4. klass http://gcompris.wikispaces.com/
- Drawing for Children - joonistamine 1.-2. klass http://drawingforchildren.wikispaces.com/
- Pivot - animeerimisprogramm http://pivotjuhend.wetpaint.com/?t=anon
- Tuxpaint - joonistamine http://tuxainetunnis.wetpaint.com/?t=anon
Erinevad lingid õppematerjalidega
- Sõnavara ja loovus Tuuli Koitjärv http://koolielu.edu.ee/sonavara/sisukord.html
- Täishäälikud ja sulghäälik p veaohtlike häälikutena Hene Binsol http://www.hiie.tartu.ee/veaohtlikp/
- Aeg ja kalender Tiia Salm http://www.zone.ee/tiia_aeg/index.html
- Õpime häälikuid Pille Tina-Kuusik http://www.zone.ee/opimehaalikuid/index.html
- Klassiväline lugemine "Muumitrollid" Tiiu Vendel http://koidulag.edu.ee/~vendel/eXe/index.html
- Eesti keele testid 4. klassile http://www.zone.ee/oppematerjal58/index.html
- Lugemiskontrollid Tiia Salm http://www.zone.ee/tiia_lugemiskontroll/
- Tähestik T. Koitjärv http://opetajale.googlepages.com/
- Tähesõber Tuuli Koitjärv http://koolielu.edu.ee/tuulikodukas/TAHESO~1/index.html
- 2. klass eesti keel, matemaatika, loodus http://www.koolielu.edu.ee/toolehed/
- Loodusõpetus 3. klassile http://www.zone.ee/loodusop3/
- Loodusõpetus 4. klassile http://www.zone.ee/loodusoptyy/
- Loodusõpetus http://metskylakool.lihula.ee/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=40
- 4. klass ühiskonnaõpetus http://www.taebla.edu.ee/~kristel/margit/
- Eve Saare 2. klassi testid http://hillar.pri.ee/oppematerjalid/
- Puud Tuuli Koitjärv http://koolielu.edu.ee/tuulikodukas/MyArticulate/puud%20-%20output/quizmaker.html
- Minu päev http://koolielu.edu.ee/tuulikodukas/MyArticulate/minupaev%20-%20output/quizmaker.html
- Kogu Küllike Kütimets http://www.tdl.ee/~kyllike/
- Toitumine http://www.toitumine.ee/
- Tartu Hiie Kooli materjalid http://www.hiie.tartu.ee/?id=133&lang=est
Portaalid, milleta algklassiõpetaja hakkama ei saa
Eesti keel ja kirjandus
Väga kasulik on õppetöös kasutada ajaveebe ja wikisid. Mõned näited:
Erinevad lingid õppematerjalidega
- Helja Kirber soovitab http://ikttunnis.pbwiki.com/
- Eesti luule http://www.adastral.ucl.ac.uk/~helger/luule/arhiiv/index.php
- Antiikkirjandus http://www.vkg.werro.ee/aivar/91/index.html
- Eesti vanema kirjanduse digitaalne tekstikogu http://www.utlib.ee/ekollekt/eeva/index.php?do=tekst_rootsi&lang=1
- Vana kirjakeele korpus http://www.murre.ut.ee/vakkur/Korpused/korpused.htm
- Regilaulu poeetika http://haldjas.folklore.ee/UTfolkl/loengud/poeetika/
- BERTA http://www.folklore.ee/Berta/
- Eesti rahvaluule väljaanded http://www.folklore.ee/pubte/eraamat/?view=est
- Elle Hein Kirjandus http://ellehein.googlepages.com/
- Eesti kirjanduslugu 1924-25 tekstides http://www.kirmus.ee/erni/erni.html
- Eesti õigekiri http://www.koolielu.edu.ee/ortograafia/
- Keeleveeb http://www.keeleveeb.ee/
- Shakespeare elu ja tegevus http://lemill.net/community/helja6/collections/william-shakespeare
- Filmikunst http://real.edu.ee/~tiia.niggulis/?Sissejuhatus
- Inga Laidna kodukas http://ortograafia.wikispaces.com/
Ajalugu ja ühiskonnaõpetus
Veebis on palju erinevaid võimalusi ajatelgede tegemiseks. Üks paremaid on Dipty http://www.dipity.com/. Näiteid ajatelgedest:
- Hondurase ajalugu http://www.dipity.com/user/wgirard/timeline/History_of_Honduras
- Inimkonna ajalugu
http://www.bradshawfoundation.com/journey/timeline.swf - Maailma ajalugu
http://www.hyperhistory.com/online_n2/History_n2/a.html
Erinevad lingid õppematerjalidega
- Egiptus ja Mesopotaamia http://www.hiie.tartu.ee/vanaaeg/index.html
- Ajaloo arengu kaardid http://www.mapsofwar.com/
- II maailmasõda http://www.ushmm.org/wlc/media_nm.php?lang=en&ModuleId=10005137&MediaId=3376
- Prantsusmaa 1789-1815 http://www.zone.ee/prantsusmaa1789-1815/
- Harjumaa mõisad http://www.koolielu.edu.ee/harjumaa_moisad/
- Vanaaeg testid http://metskylakool.lihula.ee/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=38&MMN
- Kodanikud ja demokraatia http://lemill.net/community/maiduv/collections/kodanikud-ja-demokraatia
- Demokraatilik valitsemine http://www.oesel.ee/maidu/demokraatlikvalitsemine1.htm
- Eesti ajaloo sündmused
http://my.tele2.ee/kaidoko/
Võõrkeeled
Üheks ammendamatuks leiukohaks on youtube http://www.youtube.com/. Näited:
- http://www.youtube.com/watch?v=JsQPUAe-9g0
- http://www.youtube.com/watch?v=A5yARiqzSOQ&feature=related
- http://www.youtube.com/watch?v=9PHclDcKUBI
- http://www.youtube.com/watch?v=KL0KNYT5MQU&feature=related
Erinevad veebikeskkonnad:
- Teksti kõneks translaator
http://text-to-speech-translator.paralink.com/
Sõnaraamatud
http://www.wordreference.com/ - Materjalid, pildid, lingid (vajab registreerumist)
http://teachers.thelanguagemenu.com/ - Vajalikud väljendid reisiks
http://www.loecsen.com/FRANCAIS-FRENCH-FRANZOSISCH.php - Keelte õppimine
http://www.babbel.com/
http://www.mangolanguages.com/ - Sõnade õppimine
http://quizlet.com/
http://glosor.eu/
http://spellic.com/
Erinevad lingid õppematerjalidega:
Inglise keel
- Soovitused tundideks
http://eslsite.com/resources/pages/Resources_and_Teaching_Ideas/
http://usefullinks.pbwiki.com/
http://www.slideshare.net/meerisild/call-presentation-565498 - Lemmikud
http://delicious.com/leilike
http://delicious.com/MiddleWich
http://delicious.com/ingridmaadvere/inglise_keel
Vene keel
- Ajaveebid
http://ulej.blogspot.com/
http://galinalynx.blogspot.com/ - Lemmikud
http://delicious.com/ingridmaadvere/vene_keel
Prantsuse keel
Loodusained
Erinevad lingid õppematerjalidega:
- Top 20 lehekülge
http://www.top20directory.com/Top/Science - Simulatsioonid
http://phet.colorado.edu/simulations/index.php?cat=Top_Simulations
http://www.iknowthat.com/com/L3?Area=Science%20Lab
http://science.nhmccd.edu/BIOL/animatio.htm - StudyWorks töölehed
http://www.tamme.tartu.ee/studyworks/ - Keelekümblus http://www.kke.ee/index.php?lang=est&pages_ID=168&menus_ID=7&active_link_ID
- Tiigrihüppe SA konkursid
http://www.tiigrihype.ee/?op=body&id=34 - Virtuaalne keemialabor
http://www.chemcollective.org/vlab/vlab.php - Inglisekeelsed lingid
http://gotoscience.com/Biology/education_links.html
Matemaatika
- Allar Veelmaa materjalid https://allarveelmaa.wikispaces.com/
- Matemaatikaõpetajate kogukond http://mott.edu.ee/
Oskusained
Videod youtube'i http://www.youtube.com/ keskkonnast:
- http://www.youtube.com/watch?v=bWeOzoMFsVs
- http://www.youtube.com/watch?v=U5A3Oo_zj5c&feature=related
- http://www.youtube.com/watch?v=s2awwq2NDKA&feature=related
- http://www.youtube.com/watch?v=iAbPrnl_GPE&feature=related
Kunstiõpetus
- Tiina Perovskaja ajaveeb
http://ptiina.blogspot.com/ - Lemmikud
http://delicious.com/ingridmaadvere/kunst
Käsitöö
- Lemmikud
http://delicious.com/ingridmaadvere/kasitoo
http://delicious.com/egater/k%C3%A4sit%C3%B6%C3%B6 - Vahendid õpetajale
http://lauka.wetpaint.com/?t=anon
Muusika
- Virtuaalne klaviatuur
http://www.bgfl.org/bgfl/custom/resources_ftp/client_ftp/ks2/music/piano/index.htm - Lemmikud
http://delicious.com/ingridmaadvere/muusika?page=1 - Eesti muusika
http://www.koolielu.edu.ee/eesti_muusika/ - Muusikatestid
http://www.tdl.ee/~anumai/ - Metronoom
http://www.metronomeonline.com/
Kehaline kasvatus
- Triatlonisti treeningpäevik
http://www.triblogs.com/ - Fitness treeningpäevik
http://www.funbeat.se/index.aspx - Kehamassi indeksi arvutamine
http://www.kliinik.ee/index.php?8,1 - Amsper
http://www.ampser.ee/ - Olümpiamängud
http://www.olympic.org/uk/index_uk.asp - Yahoo sport
http://nz.sports.yahoo.com/
pühapäev, 31. august 2008
Koolielu portaali ainekuude kampaania
- september - alusharidus, algõpetus, erivajadused
- oktoober - saksa keel
- november - matemaatika
- detsember - füüsika, keemia, bioloogia, geograafia
- jaanuar - inglise keel
- veebruar - ajalugu, ühiskonnaõpetus
- märts - eesti keel ja kirjandus
- aprill - vene, prantsuse, rootsi ja soome keel
- mai - kunstiõpetus, tööõpetus, muusika, kehaline kasvatus
Igas kuus toimub midagi põnevat: avaldatakse erinevaid artikleid, tehakse koolitusi, viiakse läbi konkursse jne. Konkursid toimuvad nii õpilastele kui ka õpetajatele ning nendega oleks hea kohe alustada, et ajaga mitte jänni jääda. Järgnevalt aadressilt leiate konkursijuhendid http://www.koolielu.ee/pages.php/10,21209.
reede, 22. august 2008
Idee- ja mõistekaartide tegemine - millist programmi valida
- Kõikide programmidega tuleb joonistada ühesugune ideekaart.
- Tuleb kontrollida, kui palju kaardi joonistamine võtab aega.
- Kas teksti suurust saab muuta?
- Kas saab kasutada erineva kujuga objekte?
- Kas seostena saab kasutada nii nooli kui ka jooni?
- Kas on võimalik lisada diagrammile pilti arvutist?
- Kuidas on võimalik ideekaarti salvestada arvutisse ja kas vistutamine (embed) on võimalik?
- Kas on võimalik kaarti joonistada ilma juhendit kasutamata?
Vastavalt lähteülesannetele sai iga programm punkte. Kokkuvõte on allpool. Alustame kõige vähem punkte saanud programmist.
1. Graphsy http://www.graphsy.com/ (26 min, 2 punkti, veebipõhine)
Tegemist oli tüütult keerulise programmiga. Tegemise loogikast aru saamine võttis aega ja kasutada oli vaja ka juhendit. Keskkond on alles arenemisjärgus ja võib-olla peaks andma natuke aega.
2. Readwritethink http://interactives.mped.org/view_interactive.aspx?id=127&title (4 min, 6 punkti, veebipõhine)
Väga lihtne programm, aga võimalusi on liiga vähe. Kiireks tööks mugav, kuid kujundus ei ole väga kena.
3. Bookvar http://bookvar.net/ (5 min, 6 punkti, allalaetav)
Kujundus on ilus, aga ühe allalaetava programmi kohta on võimalusi liiga vähe.
4. Text2mindmap http://www.text2mindmap.com/ (7 min, 7 punkti, veebipõhine)
Kuigi ideekaardi kujundamise võimalusi on vähe, on tegemist ikkagi sellise keskkonnaga, mida tasub kasutada. Programm genereerib tekstist ideekaardi, mis muudab ideekaardi tegemise väga lihtsaks ja kiireks.
5. Mindomo http://www.mindomo.com/index.htm (10 min, 8 punkti, veebipõhine)
Küllaltki loogiline ja konkreetne keskkond, millele Laine Aluoja on koostatud eestikeelse kasutusjuhendi http://www.hot.ee/mindomo/
6. Mindmeister http://www.mindmeister.com/ (7 min, 8 punkti, veebipõhine)
Väheste võimalustega veebikeskkond, milllele Tiia Niggulis on koostanud eestikeelse kasutusjuhendi http://tiigrimindmeister.wikispaces.com/.
7. Bubble.us http://www.bubbl.us/ (6 min, 9 punkti, veebipõhine)
Lihtsa kujundusega keskkond. Mingit erilist muljet ei jätnud.
8. Cayra http://cayra.en.softonic.com/ (5 min, 11 punkti, allalaetav)
Ideekaart tuleb stiilne ja liikuv. Programmi nimi väljendab hästi programmi iseloomu.
9. DabbleBoard http://www.dabbleboard.com/main (6 min, 12 punkti, veebipõhine)
Tegemist on veidi ettearvamatu keskkonnaga, millega siiski päris palju teha saab. Saladuseks minu jaoks jäigi see, kuidas vaba käega joonistatud kujundist ellips, nool või ristkülik tekib. Mõnikord tekkis ja mõnikord ei tekkinud.
10. Concept Map Generator http://www.gnletting.com/mindmap/mindmap.html (5 min, 11 punkti, veebipõhine)
Küllalt algeline keskkond, mis sai siiski hämmastavalt hästi hakkama, minu antud ülesannetega.
11. Cmap http://cmap.ihmc.us/ (17 min, 16 punkti, allalaetav)
Programm pakub palju võimalusi, aga oli minu jaoks veidi keeruline ja akenderohke. Tiia Niggulis on koostanud Cmap'i eestikeelse kasutusjuhendi http://tiigricmap.wikispaces.com/.
12. FlowChart http://www.flowchart.com/ (5 min, 19 punkti, veebipõhine)
Üks minu lemmikutest: ilus kujundus ja hämmastavalt palju pilte. Uskumatu, et tegemist on tasuta keskkonnaga.
13. YEd http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html (10 min, 19 punkti, allalaetav ja veebipõhine)
Palju võimalusi pakkuv programm, mis nõuab veidi süvenemist. Kõik võimalused ei ole kohe esmapilgul nähtavad. Olen koostanud programmile eestikeelse kasutusjuhendi http://yedtiiger.wikispaces.com/.
14. VUE http://vue.tufts.edu/index.cfm (5 min, 21 punkti, allalaetav)
Sümpaatne ja lihtne programm, mille kasutusloogika sarnaneb Inspiration ja Kidspiration programmide omale. Täiesti õigustatult võitja.
Idee- ja mõistekaardi programmide loend http://www.mind-mapping.org/
esmaspäev, 18. august 2008
Ideekaart või mõistekaart
Ideekaardi näide: milleks kasutada ideekaarti
Mõistekaardi näide: mis on mõistekaart
Kasutatud materjal:
- http://en.wikiversity.org/wiki/Concept_mapping
- http://redie.uabc.mx/vol2no1/contents-ruizpri.html
- http://www.members.optusnet.com.au/~charles57/Creative/Mindmap/
- https://www.msu.edu/~luckie/ctools/