esmaspäev, 4. jaanuar 2010

Uuel aastal uut moodi otsima?

Uuel aastal peaks ikka midagi uut moodi tegema. Veebimaailma on tekkinud päris palju visuaalseid otsingumootoreid, mis peaksid otsimise hoopis atraktiivsemaks ja põnevamaks tegema. Võtsin katsetamiseks ette 9 erinevat visuaalset otsingumootorit ja et asi ausam oleks panin punkte ka. Otsisin 3 erineva asja. Kuna varsti on saabumas tiigriaasta, siis alustasin magava tiigri (sleeping tiger) pildi otsimisega. Sellega said kõik otsingumootorid hakkama. Järgnevalt soovisin leida Tiigrihüppe koolitusi ja see osutus päris mitme otsingumootori jaoks täiesti ületamatuks ülesandeks. Mõni ei tunnistanud täpitähti ja millegipärast oli Tiigrihüppe SA kodukat väga raske leida. Viimasena soovisin leida videot lumesajust arvestades praeguseid lumerekordeid Tallinnas. See oli jälle suhteliselt kerge ülesanne. Lisaks sellele hindasin veel kujundust arvestades oma maitset, kategooriate olemasolu ja seda, kui palju aega kulus otsingumootorist arusaamisele. Punkte jagasin järgnevalt:

  • otsing - 30 sek 2 punkti
  • otsing - 60 sek 1 punkt
  • otsing üle minuti 0 punkti
  • kui üldse ei leidnud võtsin punkti maha
  • kujundus 0-2 punkti
  • kategooriad 0-2 punkti
  • raskusaste 0-2 punkti
Ujiko (0+0+1+1+1+1=4 punkti)
http://www.ujiko.com/v2a/flash.php?langue=en
Kõige vähem punkte saanud keskkond. Kogu aeg oli tunne nagu piiluks läbi lukuaugu, pilt oli väike. Tiigrihüppe koduka leidsin alles siis, kui sisetasin tiigrihype.ee.Searchcube (1-1+2+2+0+1=5 punkti)
http://www.search-cube.com/
Tegelikult mulle meeldis selle keskkonna kujundus, kuid paraku oli see väga aeglane ja kohati ei töötanud Internet Exploreriga. Samuti ei ole võimalik kategooriate järgi otsida. Tiigrihüppe kodukas jäigi mul leidmata.

RedZ (1-1+2+2+0+1=5 punkti)
http://redze.com/
Seda lõbusat punasetriibulist sebrat olen ma ka kunagi varem näinud. Kujundus mulle meeldis, aga paraku ei ole kategooriaid ja Tiigrihüppesse ma jälle ei jõudnud.

Kartoo (1+2+1+1+1+0=6 punkti)
http://www.kartoo.com/
Alguses kuvati ainult 3 tulemust korraga, mis oli selgelt liiga vähe. Lõpuks leidsin teised võimalused ka. Optionitest ei saanudki ma lõpuni aru.

Quintura (1-1+2+1+1+2=6 punkti)
http://www.quintura.com/
Arusaadav keskkond, aga Tiigrihüppe kodukat ei leidnud.

Middlespot (2+0+1+1+1+2=7 punkti)
http://middlespot.com/
Erilist muljet ei jäänud. Kategooriatest puudus video.

Viewzi (0+0+1+2+2+2=7 punkti)
http://www.viewzi.com/
Otsimine võttis küll aega ja täpitähti ei tunnistatud, kuid kujundus oli ilus ja kategooriad olid väga head.

Spezify (1+0+2+2+2+1=8 punkti)
http://spezify.com/
Sellel keskkonnal on iseloomu ja haaret. Leitu kuvatakse suurele seinale, mis kogu aeg laieneb. Kategooriaid saab välja lülitada. Kohati jääb aga selline tunne nagu viibiks õpilaste kunstitööde näitusel, kus seinad on maast laeni täis pilte ja kuidagi ei oska kusagilt alustada või kusagil lõpetada.

Nexplore (1+0+1+2+2+2=8 punkti)
http://www.nexplore.com/
Lihtne ja loogiline, palju kategooriaid. Tore oli ka see, et videod eelvaates mängisid.
Kokkuvõttes võib öelda, et sel aastal ma vast otsingumootorit vahetama ei hakka. Midagi ei ole teha google on teistest palju ees, aga silmad tuleb lahti hoida - järelkasv on võimas.

2 kommentaari:

Artur Stepanov ütles ...

Tere,
soovitan vaadata lisaks kursuse kuidas effektiifsem otsida google abil. http://www.powersearchingwithgoogle.com/

Artur Stepanov ütles ...

Tere,
soovitan lisaks tutvuda online kursusega http://www.powersearchingwithgoogle.com/