teisipäev, 29. september 2009

Õppimisüritus "Pusleõpikud"

Eelmisel õppeaastal toimusid Koolielu portaalis IKT infotunnid, mis jäädvustati filmina ja mida sai pärast soovi korral vaadata. Sel aastal otsustas Koolielu portaal korraldada õppimisüritusi. Õppimisürituse näol on tegemist tegelikult lühikese e-kursusega, mille käigus õpetajad saavad tutvuda materjalidega ning küsida nõu ekspertidelt. Esimene õppimisüritus "Pusleõpik" leiab aset uues koolielu portaalis http://koolitaja.eenet.ee/ 1.-15. oktoobrini. Kuna I veerandil on välja kuulutatud pusleõpikute konkurss, siis õppimisüritusel osalemine annab selleks tuge. Nõu annavad Anu Peri, Tuuli Koitjärv ja mina. Osalemine on kõigile tasuta ja vabatahtlik. Osalemiseks registreerige ennast Koolielu kasutajaks ning avaldage soovi ühineda kogukonnaga "Õppimisüritus "Pusleõpik"".

Õppimisürituse käigus õpitakse:
• kasutama erinevaid arvutijoonistusprogramme (Drawing for Children, ArtRage ja TuxPaint),
• koostama puslesid programmidega Brainsbreaker, Jigsawplanet ja Flashgear,
• vistutama ajaveebi, wikisse ja kodulehele.

teisipäev, 22. september 2009

Kaks mängu klavituuri harjutamiseks

Mõnikord on tore ka lihtsalt arvutiga mängida. Koolis peaksid aga mängud olema arendavad ja järgnevad kaks mängu sobivad just algklassilastele klaviatuuri õppimiseks. Päris klassikalist 10sõrmesüsteemi nende mängudega küll ei arendata, aga oskust kiiresti klaviatuurilt tähti leida küll.

Typing master http://www.typingmaster.com/games/keyman.asp?keys=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz&Submit=Start+Game
Seda tüüpi mängu on vist kõik mänginud. On labürint ja mina pean põgenema ühe punase kolli eest. Tavaliselt kasutatakse selliste mängude mängimiseks nooleklahve, aga selles mängus on vaja kasutada täheklahve.

Keyboard climber http://www.tvokids.com/framesets/play.html?game=222
Selles mängus on vaja aidata agarat ahvipoega, kes kõrgustesse ronib. Kui klaviatuuril õige tähe peal klõpsata, saab ahvipoeg edasi. Valel klahvil klõpsates langeb aga ahvike sügavikku.

neljapäev, 17. september 2009

Õppimine algab ka õpetajatele

Hans Põldoja käe all saab ka sel sügisel Vikiülikoolis õppida. Kursuse teemaks on "Avatud õppematerjalide koostamine ja kasutamine". Kes pole varem e-õppega kokku puutunud, võib julgelt proovida, mis tunne on kodust väljumata targemaks saada. Infot kursuse kohta saab järgmiselt aadressilt:
http://oerkursus.wordpress.com/2009/09/17/avatud-oppematerjalide-kursus-alustab-taas/

kolmapäev, 9. september 2009

Doc pdf'iks ehk millist konverteerijat valida

Failide konverteerimine ühest formaadist teise on tegevus, mida aeg-ajalt ikka tuleb ette võtta küll piltide, videote või dokumentidega. Seekord otsustasin katsetada veebis olevaid konverteerijaid ja konverteerida dokumente. Dokumendiks oli üks tööleht, mis sisaldas pilti ja tabelit. Valisin välja 6 erinevat keskkonda, mis ei vajanud registreerumist ja katsetasin. Punkte said keskkonnad järgnevate asjade eest:
1. Üleslaetava faili suurus (kuni 10 MB 1 punkt, üle 100 MB 2 punkti)
2. Kui palju erinevaid failitüüpe antud keskkond konverteerida lubas (max 2 punkti)
3. Kiirus (max 2 punkti)
4. Doc -> pdf (max 2 punkti)
5. Pdf -> doc (max 2 punti)

Koolwire http://www.koolwire.com/DefaultWeb.aspx (1+1+1+2+0=5 punkti)
Üles sai laadida kuni 10 MB suurst faili. Link saadetakse kiiresti postkasti ning seda faili hoitakse 7 päeva alles. Paraku ei saanud Koolwire hakkama sellega, et muuta pdf doc'iks. Keskkonnas lubatud failitüübid olid pdf, rtf, wav ja mp3.
Covert pdf to word http://www.convertpdftoword.net/ (0+1+1+2+1,5=5,5 punkti)
Pdf'i tegi doc'iks 50 sekundiga. Tekstifailidest saab aga ainult txt faile pdf'ik teha. Lubab muuta pdf'i doc'iks, txt'ks, pildiks või html'iks.

Primo https://online.primopdf.com/Default.aspx (1+2+1+2+0=6 punkti)
Üleslaetava faili suurus võib olla kuni 5 MB. Primo võimaldab üle 300 erineva failitüübi muuta pdf'iks. Keskkond oli väga kiire. Postkasti tuleb kiri manusega.



Youconvertit http://www.youconvertit.com/ (2+2+0+2+0=6 punkti)
Faili suurus võib olla kuni 300MB. Konverteerida saab väga palju erinevaid failiformaate. Paraku ei ole võimalik pdf'i doc'iks teha. Postkasti ootasin kirja kaks päeva.

Media convert http://media-convert.com/ (2+2+2+2+1=9 punkti)
Lisada saab kuni 200 MB suuruseid faile. Väga meeldis mulle see, et ei pea lisama meiliaadressi. Kogu konverteerimine toimub samal veebilehel. Alati on hirm, et oma aadressi sisestamisega võib hiljem saada ka kirju, mis ei ole just oodatud. Keskkond toetab väga palju erinevaid formaate: dokumendid (rtf, MS Office, pdf, html jne), arhiivid (7z, cab, tar, zip jne), film (avi, gif, mov, mp4, flv jne), pildid (bmp, gif, jpeg, png, tiff jne), audio (wav, mp3, ogg, mp4 jne). Kui oleksin andnud punkte ka veebilehe kujunduse eest, siis oleks Media convert saanud nulli. Pdf'i doc'iks ei tehtud, aga rtf ajas ka asja ära.
Zamzar http://www.zamzar.com/ (2+2+1+2+2=9 punkti).
Kuni 100 MB suurust faili saab konverteerida tasuta. Faili hoitakse 1 päev peale postkasti saatmist serveris. Erinevaid failiformaate on palju: pildifailid (bmp, dwg, dxf, eps, gif, ico, jpg, pcx, png, tga, tiff, wbmp, wmf), dokumendifailid (csv, doc, docx, html, odp, ods, odt, pcx, pdf, pps, ppt, pptx, ps, pub, rtf, txt, vsd, wks, wpd, wps, xls, xlsx, xml), audio (aac, ac3, flac, m4a, mmf, mp3, ogg, ra, ram, wav, wma), video (3gp, 3g2, avi, flv, gvi, iphone, ipod, m4v, mov, mp4, mpg, ogg, rm, rmvb, vob, wmv), teised (7z, tar.bz2, cab, lzh, rar, tar, tar.gz, yz1, zip). Keskkond sai kõigi ülesannetega väga hästi hakkama.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõik keskkonnad said väga hästi hakkama pdf'i tegemisega. Ka valmis pdf'i kvaliteedile mul etteheiteid ei ole. Keerulisem oli pdf doc'iks muuta.

teisipäev, 1. september 2009

Millised programmid peaksid olema arvutiklassis

Tegelikult kolib kogu programmimaailm veebikeskkonda ja arvutisse ei peagi enam varsti midagi installeerima. Aga ometi tahan ma kindlust, et kui Internetti ei ole, siis ei pea tundi arvutiklassis ära jätma. Millised on aga need programmid, milleta ma ühte arvutiklassi ette ei kujuta. Jätsin meelega välja kontoritarkvara. See on iseenesestmõistetavalt arvutites mingil kujul olemas. Järgnevas loetelus on ainult tasuta saadavad programmid.

Joonistus- ja pilditöötlusprogrammid
ArtRage http://www.artrage.com/
Tõeline lõuend, millele saab virtuaalselt maalida. Värvid segunevad ja saavad pintslilt otsa.

Irfan View http://www.irfanview.com/
Väike ja lihtne programm, mis palju ei luba, aga oluliseda asjad teeb ära. Punased silmad saab fotodelt ära ja pildid väiksemaks. Väga tore on hulgikonverteerimisvõimalus.

Paint.NET http://www.getpaint.net/
Mitte kõik koolid ei saa lubada endale Corelit ja Photoshop'i. Tegelikult saab päris palju ära teha ka Paint.NET'i abil. Võimalik on töötada kihtidega ja kasutada erinevaid efekte.
Juhend: http://paintnet.pbworks.com/

Filmide vaatamiseks
VLC Media Player
http://www.videolan.org/vlc/
Enamasti vaadatakse küll filme Windows Media Player'iga, aga tihti juhtub nii, et mõnda plaati see programm lihtsalt ei mängi. VLC Media Player nii pirtsakas ei ole ja aitab ikka hädast välja.

Audio
Audacity
http://audacity.sourceforge.net/
Helitöötlust koolides palju ei tehta, aga võiks. Pange õpilased võõrkeeles luuletusi lindistama ja kasu saavad kõik. Audacity on üks võimsamaid vabavaralisi programme, mis lindistada aitab.

Mõistekaardid
VUE
http://vue.tufts.edu/
Mõistekaarte on koolis ikka vaja teha. Kui õpetaja on neid siiani teinud MS Word'iga, siis VUE't nähes läheb tal silm särama. Kui õpetaja on teinud mõistekaarte näiteks Inspirationiga (tasuline tarkvara), siis sellele programmile jääb VUE muidugi alla.
Juhend: http://koolitaja.eenet.ee/pg/tools/read/1775

Õpetajatele
HotPotatoes
http://hotpot.uvic.ca/
HotPotatoes'i abil saab lihtsalt luua erinevaid teste. Ja tegelikult ei pea teste looma ju ainult õpetajad, ka õpilased võiksid siin appi tulla.
Juhendid: http://koolitaja.eenet.ee/pg/tools/read/1891

Algklassid:
Drawing for Children
http://drawing.gamemaker.nl/
Joonistusprogramm kõige väiksematele. Sobib ideaalselt esimesteks arvutitundideks. Kõik menüüd on pildid ja teevad töö programmiga väga lihtsaks. Lisaks pungil pliiatsitopsile leidub veel hulgaliselt pilte, millega oma tööd kaunistada.
Juhend: http://drawingforchildren.wikispaces.com/

Sebran http://www.wartoft.nu/software/sebran/estonian.aspx
Lihtne eestikeelne mäng, mille abil saab selgeks eesti keel, matemaatika ja arvuti. Sobib esimesele klassile. Arvutiklassis, kus õpilaste õigused piiratud, on vaja selle programmi kaustale anda õigused kõigile kasutajatele. Muidu võib ette tulla ebameeldivaid üllatusi.
Juhend: http://sebran.pbworks.com/

Gcompris http://gcompris.net/
Jällegi üks tore palju arendavaid mänge sisaldav programm, mis sobib 1.-4. klassini.
Juhend: http://gcompris.wikispaces.com/

Matemaatika:
JPokker http://www.audentes.ee/~anti/matop/mangud.html
Anti Teepere loodud programm, mille abil saab hasartselt ja põhjalikult meelde tuletada jaguvustunnuseid.

GeoGebra http://www.geogebra.org/cms/
Selle programmita ei kujuta vist ükski arvutit armastav matemaatikaõpetaja tunde enam ette. Geomeetria ja algebra saavad palju selgemaks. Programmi saab küll käivatada ka veebist, aga ega ettevaatlikkus liiast ole.

Tõenäosusteooria http://www.ise.ee/cdrom/cd2/toenaosus/index.htm
See on teema, mis leiab käsitlemist gümnaasiumis. Programm ise on vana, aga täiesti kasutuskõlblik. Arvutiklassis on jällegi sellele kaustale vaja anda õigused kõikidele kasutajatele.

Geograafia:
GoogleEarth
http://earth.google.com/
Virtuaalne reisimine teeb elu kindlasti põnevamaks ja mitte ainult geograafia tunnis.

Geora http://www.hot.ee/geora/geora.htm
Jälle üks vana programm, mis ometigi köidab õpilasi. Arvutiklassis on vaja programmi kaustale anda õigused kõikidele kasutajatele.